Informujemy o projekcie skierowanym do osób zainteresowanych podniesieniem kompetencji w zakresie dostępności cyfrowej i uzyskaniem kwalifikacji rynkowych związanych z dostępnością cyfrową, które należą do min. jednej grupy:
- pracownice i pracownicy podmiotów publicznych oraz jednostek im podległych i przez nie nadzorowanych,
- przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych, o których mowa w art.3 ust.2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzących działalność w sferze zadań publicznych wymienionych w art.4 ust.1 pkt 6,7 lub 10 tej ustawy, posiadających strony internetowe lub aplikacje mobilne, lub zarządzających elementami stron internetowych, lub aplikacji mobilnych zamieszczonymi w środowisku umożliwiającym zapewnienie dostępności cyfrowej treści oraz osoby na rzecz których działają organizacje pozarządowe przez nie rekomendowane, a także przedstawicielki i przedstawiciele partnerów społecznych, tj. reprezentatywnych organizacji związkowych oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców w rozumieniu art. 23 i 24 ustawy z dnia 24 lipca 2015r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. z 2018r. poz. 2232, z http://xn--pn-5ja45c.zm/) dalej: przedstawiciele partnerów społecznych – ok.18% uczestników. W przypadku organizacji pozarządowych, nie jest to katalog zamknięty. Wnioskodawca nie wyklucza możliwości, aby w projekcie wzięły udział również osoby, które działają na rzecz innych organizacji pozarządowych, poza wyżej wymienionymi, które będą chciały uzyskać kwalifikacje rynkowe z zakresu dostępności cyfrowej,
- osoby, które ukończyły co najmniej szkołę ponadpodstawową – ok. 32% ogólnej liczby UP (zwłaszcza osoby, które ukończyły kształcenie w zawodzie technik programista lub technik informatyk).
- Szkolenie „Szkoła dostępności cyfrowej” Planowana jest organizacja 100 edycji szkolenia (średnio 20 dni szkoleniowych każdej edycji). Szkolenie przygotuje Uczestników/-czki Projektu do nabycia kwalifikacji w poniższych obszarach. Jeśli w trakcie realizacji projektu pojawią się nowe kwalifikacje rynkowe, obejmujące tematykę dostępności cyfrowej, a wśród potencjalnych Uczestników-czek będą osoby zainteresowane ich uzyskaniem, zakres oferowanych szkoleń zostanie poszerzony o przygotowanie do walidacji tej kwalifikacji.
- Proces walidacji Po zakończeniu udziału w szkoleniu Uczestnicy/-czki Projektu podejdą do walidacji i certyfikacji kwalifikacji (kwalifikacje wolnorynkowe rynkowe wpisane do ZSK) zgodnie z tematyką ukończonego szkolenia.
Planowane efekty/rezultaty:
Podniesienie kompetencji przez 1760 Uczestników/-ek Projektu w obszarze dostępności cyfrowej. Efektem realizacji projektu będzie zwiększenie liczby wykształconych specjalistów i specjalistek ds. dostępności cyfrowej. Wpłynie to bezpośrednio na większą dostępność na rynku takich osób. Efektem pośrednim projektu będzie większa dostępność cyfrowa stron internetowych i aplikacji mobilnych.
Kto może się zgłosić?
Jeżeli chcesz się zgłosić do projektu, musisz spełniać kilka warunków:
- musisz mieć ukończone 18 lat
- chcesz podnosić swoje kompetencje w obszarze dostępności cyfrowej
- zgłaszasz się dobrowolnie i bez przymusu
- należysz do przynajmniej jednej z grup docelowych projektu
Grupy docelowe w projekcie
Projekt przewiduje kilka grup docelowych. Sprawdź, czy należysz do przynajmniej jednej z nich.
Sektor publiczny
pracownice i pracownicy podmiotów publicznych oraz jednostek im podległych i przez nie nadzorowanych. Te podmioty publiczne to między innymi:
- administracja rządowa na poziomie centralnym, wojewódzkim i powiatowym
- jednostki samorządu terytorialnego
- publiczne szkoły i przedszkola
- biblioteki, gminne i miejskie ośrodki kultury
- ośrodki pomocy społecznej, zespoły orzekania o niepełnosprawności
- urzędy skarbowe, placówki ZUS, KRUS i innych organów emerytalno-rentowych
- policja, wojsko i inne służby mundurowe
- inne podmioty publiczne
Sektor pozarządowy
Przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych:
- stowarzyszeń i fundacji działających w jednym z obszarów:
- ochrony i promocji zdrowia
- działalności na rzecz osób niepełnosprawnych
- działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym
- reprezentatywnych organizacji związkowych
- reprezentatywnych organizacji pracodawców
Absolwenci
Osoby, które ukończyły co najmniej szkołę ponadpodstawową. Pierwszeństwo będą miały te które ukończyły kształcenie w zawodzie:
- technik programista lub
- technik informatyk
Co dalej?
Jeżeli spełniasz te wymagania, możesz zgłosić się do projektu. Aby to zrobić:
- Wypełnij formularz zgłoszeniowy na platformie rekrutacyjnej. W ten sposób utworzysz także konto na tej platformie.
- Jeżeli czegoś nie wiesz lub czegoś nie rozumiesz, skontaktuj się z osobą koordynującą dla konkretnego regionu Polski. Tu znajdziesz dane kontaktowe.
- Po rejestracji musisz uzupełnić dokumenty. Twoja koordynatorka skontaktuje się z Tobą i przekaże szczegóły.
- Zrób test wiedzy. Składa się z testu jednokrotnego wyboru z 25 pytaniami. Są też zadania otwarte. Pamiętaj żeby wypełnić ten test samodzielnie, bo on nam służy do przypisania do konkretnego poziomu grupy. Nie korzystaj ze sztucznej inteligencji, bo na tym możesz tylko stracić.
- Po tym wszystkim otrzymasz możliwe terminy szkoleń.
- Teraz przejdź przez szkolenia, które przygotują Cię do walidacji.
- Pierwsze podejście do walidacji sfinansuje Ministerstwo Cyfryzacji. Życzymy powodzenia i uzyskania certyfikatu.
https://sdc.certes.pl/